Administrativa amerického pravicového prezidenta Donalda Trumpa zavede proti síti firem a osob, které financují libanonské šíitské teroristické hnutí Hizballáh (Hezbollah), nové sankce. Cílem opatření je oslabit zahraniční vliv diktátorského režimu Íránu, který je hlavním podporovatelem Hizballáhu. Informovala o tom agentura AP.

Sankce Washington uvalí na šest osob a na síť sedmi firem, které se nachází v Libanonu, Ghaně, Libérii a v dalších zemích a mají vazby na prominentního sponzora Hizballáhu, Adhama Tabádžu.

Nejnovější krok Washingtonu je pouze „první vlnou“ kampaně, jejímž cílem je oslabit Íránem podporovaný Hizballáh, citovala agentura AP nejmenované zdroje z Bílého domu. Podle Washingtonu Írán Hizballáhu každý rok posílá asi 700 milionů dolarů. V důsledku sankcí bude osobám a firmám zmražen majetek, který mají v USA, a občané Spojených států budou mít zákaz s nimi obchodovat.

Podle zdrojů z Bílého domu nejnovější sankce dokazují, že Trump zaujal vůči Hizballáhu tvrdší postoj než jeho předchůdce Barack Obama.

Hizballáh je v USA na seznamu teroristických organizací a jeho podpora je trestná. Evropská unie za teroristickou organizaci považuje vojenské křídlo tohoto hnutí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner