Americký prezident Donald Trump čelí od některých lidí na sociálních sítích kritice za to, že zapomněl slova hymny. Zda tomu tak skutečně bylo, je podle médií těžké hodnotit. Z videa je nicméně patrné, že Trump některé části hymny zpívá s nadšením a u dalších mlčí.

Prezident v pondělí v Atlantě jako divák sledoval utkání amerického fotbalu, přímo na hřišti se pak zúčastnil zahajovací ceremonie, při které se hrála americká hymna. Z videa je poznat, že celou hymnu nezpíval a že v některých částech hymny zpívat přestal a poté opět začal, v jiných pasážích jen neznatelně otevírá pusu, v dalších naopak živě artikuluje. Jasně podle BBC vyslovuje například „jasné hvězdy“ či „země svobodných a domov statečných“.

Zatímco Trumpovi zastánci jsou potěšeni, že prezident během hymny držel svou pravou ruku na srdci, jak se očekává, kritici naopak tvrdí, že v textu pokulhával. Na twitteru se také objevil názor, že Trump jen opakuje slovo applesauce (jablečné pyré). Řada lidí ale prezidenta hájí a poukazuje na to, že na hrací ploše se zvuk různě odráží a tříští, takže není snadné hymnu vlastním zpěvem doprovázet.

Pro Trumpa to není poprvé, kdy se jeho chování během hymny dostalo do centra pozornosti. Loni v dubnu ho totiž manželka Melania šťouchnutím upozornila, že zapomněl položit pravou ruku na srdce, což obratem napravil.

Také Trumpův demokratických předchůdce Barack Obama ještě v době předvolební kampaně nedal ruku na srdce během hymny. Obama později své pochybení vysvětlil tím, že ho děda učil klást si ruku na srdce jen během přísahy.

Pravidlem ve Spojených státech je, že když hraje hymna, Američané by měli vstát, položit pravou ruku na srdce a pohled upřít na americkou vlajku, pokud v jejich okolí nějaká je. Případný doprovod zpěvem textu je pak na dobrovolném uvážení každého.

Mnozí hráči amerického fotbalu úvodní hymnu před zápasem v posledních měsících využívali k protestu proti násilí vůči menšinám v USA. Svou nelibost vyjádřili pokleknutím během hraní hymny, což Trump kritizoval jako neúctu k USA. Opakovaně také vyzýval, aby hráči, kteří pokleknou, nehráli.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner