Americký prezident Donald Trump (pravicová Republikánská strana) podporuje uzavření míru mezi Izraelem a Palestinci, i kdyby v jeho důsledku na Blízkém východě nevznikly dva státy. Před dnešní návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě to novinářům řekl vysoce postavený představitel Trumpovy administrativy, informovaly světové agentury. Bývalý prezident USA Barack Obama považoval řešení dvou státu za jedinou možnost, jak dosáhnout míru v dlouholetém konfliktu.

Zdroj z Trumpovy administrativy, kterého ani jedna z agentur nejmenovala, řekl, že nový americký prezident doufá, že se mu podaří dostat Izraelce a Palestince k jednacímu stolu co nejdříve.

Co bude konečná dohoda pro obě strany znamenat, je podle zdroje z Bílého domu zcela na představitelích znepřátelených stran. USA chtějí pod Trumpovým vedením působit jako zprostředkovatel, žádné podmínky dohody diktovat nechtějí.

Konečným cílem je podle představitele Trumpovy administrativy mír, ať už se ho podaří dosáhnout vznikem dvou státu či jiným způsobem.

Prezident Barack Obama (levicová Demokratická strana) na své poslední konferenci v Bílém domě uvedl, že perspektiva vytvoření dvou států, která podle něj jediná může přinést mír na Blízkém východě, se kvůli rozšiřujícím se osadám vzdaluje. Může se stát, že toto řešení bude nemožné.

Trump už v předvolební kampani hovořil o tom, že se těší, až se zapojí do vyjednávání míru mezi Palestinci a Izraelci. Za správného muže pro tuto misi označil svého zetě Jareda Kushnera.

Odklon od tradiční americké politiky dvou států může podle agentury Reuters rozzlobit muslimské země nejen na Blízkém východě včetně amerického spojence Saúdské Arábie, kterého USA potřebují v boji proti organizaci Islámský stát i jako protiváhu šíitského Íránu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner