Tlak, kterému čelí budoucí americký prezident Donald Trump kvůli možnému výběru šéfa společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona na post ministra zahraničí, je první známkou rozporů mezi nastupující republikánskou hlavou státu a republikány z Kongresu USA. Informuje o tom list The Wall Street Journal. Důvodem nelibosti kongresmanů jsou Tillersonovy vazby na Rusko a prezidenta Vladimira Putina.

„V rámci pracovních povinností šéfa jedné z největším ropných společností se setkával s našimi představiteli,“ prohlásil dnes o Tillersonovi Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Prezident ho přijal několikrát,“ dodal s tím, že setkání byla pracovní.

Peskov v rozhovoru s novináři rovněž řekl, že pokud jde o přístup k Rusku, je rozdíl, když dotyčný člověk stojí v čele diplomacie, nebo vede podnik. „Jakékoli sympatie a tak dále jsou vždy na druhé koleji,“ uvedl mluvčí Kremlu. Hlavní je podle něj ochota ke konstruktivnímu přístupu a profesionalita. „Doufáme, že přesně to se stane,“ dodal.

Dosud žádný Trumpem vybraný vládní činitel nečelil od republikánů z Kongresu takové opozici, před kterou stojí Tillerson. Pokud si ho Trump skutečně vybere, aby vedl americkou diplomacii, nebude jeho potvrzení v Senátu snadné. Ve stočlenném Senátu, který nastoupí funkční období v lednu, budou mít republikáni většinu 52 křesel. K uvedení do funkce bude Tillerson potřebovat nejméně 50 senátorských hlasů, následný nerozhodný stav pak může zvrátit Trumpův viceprezident Mike Pence, který bude z titulu svého úřadu i předsedou Senátu. Do hlasování může předseda vstoupit jen tehdy, když bude výsledek vyrovnaný.

K hlavním kritikům Tillersona patří republikánský senátor a předseda senátního bezpečnostního výboru John McCain, který již v neděli oznámil, že chce prošetřit jeho vazby na Putina.

McCainův republikánský kolega Marco Rubio, který se proti Trumpovi neúspěšně ucházel o stranickou prezidentskou nominaci, na twitteru napsal, že „kamarádství s Vladimirem Vladimirovičem není přesně to, co od nového ministra zahraničí očekává“. Dodal, že senátní zahraniční výbor, jehož je členem, bude chtít Tillersona vyslechnout.

Podobně se vyslovil i demokratický senátor Ben Cardin, který s Rubiem zasedá v zahraničním výboru. „Mám obavy z jeho vztahu s Ruskem. Chceme si být jistí, že ministr zahraničí je člověk, který zastupuje Ameriku,“ řekl Cardin televizi CNN na Tillersonovu adresu.

I přes očividnou kritiku dosud žádný republikánský senátor neřekl, že by pro Tillersona nehlasoval. Naopak republikánský senátor a předseda senátního zahraničního výboru Bob Corker, který se podle médií dostal do Trumpova užšího výběru na funkci šéfa diplomacie, označil ředitele Exxon Mobilu za velmi výjimečnou osobnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner