Americký ministr obrany James Mattis v pondělí ve Sněmovně reprezentantů vyzval ke snížení počtu základen americké armády, z nichž některé jsou podle něj nadbytečné a Pentagon je nepotřebuje. Mattis hovořil se členy branného výboru v rámci schvalování vojenského rozpočtu na příští finanční rok.

Podle ministra by se měly základny zavřít počínaje rokem 2021. Armáda má „v současné době více infrastrukturní kapacity, než pro své operace potřebuje“. Tento stav se nezmění, i kdyby se početní stav armády zvýšil, konstatoval Mattis. Úspory mohou být vynaloženy na modernizaci výzbroje.

O snížení počtu základen už usilovala vláda prezidenta Baracka Obamy. Kongres ovládaný republikány ale jakékoli návrhy odmítal. Ve volebních okrscích kongresmanů jsou totiž vojenské základny velmi ceněné.

Prezident Donald Trump navrhl ve vojenském rozpočtu na rok 2018 částku 639 miliard dolarů. Poslanci ale navrhují zvýšit výdaje o dalších 30 miliard v zájmu potřebné modernizace armádních kapacit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner