Organizátoři inauguračního ceremoniálu, jímž bude 20. ledna uveden do Bílého domu Donald Trump, dnes zveřejnili předběžný seznam celebrit, jejichž účast se očekává. Pozvaní umělci vystoupí v předvečer inaugurace na prostranství u Lincolnova pomníku ve Washingtonu.

Hlavními účastníky slavnostního večera budou countryový zpěvák Toby Keith, zpěvačka Jennifer Hollidayová a rockové skupiny 3 Doors Down, The Piano Guys, Lee Greenwood a RaviDrums. Na pódiu se rovněž objeví americký oscarový herec Jon Voight. Očekává se, že ke shromážděným promluví i budoucí prezident.

Seznam celebrit je značně skromnější, než v případě inaugurace Baracka Obamy v roce 2009. Tehdy přišla prvnímu černošskému prezidentovi gratulovat řada superhvězd včetně skupiny U2, rockera Jona Bon Jovi, Shakiry, Beyoncé, hudebníka Bruce Springsteena nebo legend americké kultury Stevieho Wondera, Denzela Washingtona a Toma Hankse.

Trump se od počátku volební kampaně potýkal s nepřízní liberální umělecké scény a mnozí účast na inauguraci odmítli. Oslovena byla mimo jiné skupina Beach Boys, nedostaví se ani italský nevidomý tenorista Andrea Bocelli. Britská zpěvačka Rebecca Fergusonová si dala podmínku, že zazpívá protirasistickou píseň Strange Fruit. Byla odmítnuta a nepřijede. Na inauguraci budou chybět i pozvaní Elton John, Celine Dionová nebo kanadský skladatel a textař David Foster.

Za začátek „kulturní války“ s Trumpem označil dnes list The Los Angeles Times nedávné prohlášení herečky Meryl Streepové při předávání Zlatých globů, kdy se před zraky milionů televizních diváků od budoucího prezidenta distancovala. Její prohlášení pak podpořil herecký kolega George Clooney a několik dalších amerických umělců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner