Turečtí hackeři napadli stránku ruského ministra masové komunikace Nikolaje Nikiforova v sociální síti Instagram a naplnili ji obrázky tureckých vojáků, stíhaček a vlajek.

„Hackeři! Jsme Turci!“ hrdě oznámili internetoví piráti, zatímco nejmladšího člena ruské vlády rozlítila především dlouhá netečnost správce internetové galerie. „Bohužel, Instagram nereaguje už déle než devět hodin,“ postěžoval si Nikiforov. Nakonec se reakce na noční útok dočkal až o nedělním odpoledni.

Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se prudce zhoršily poté, co turecké stíhačky F-16 loni v listopadu sestřelily u turecko-syrských hranic ruský bombardér Su-24. Oba piloti se katapultovali, jednoho však zabili povstalci, druhého se podařilo zachránit. Ankara tvrdí, že letoun pronikl do tureckého prostoru, Moskva, která to popírá, odpověděla na sestřel sankcemi.

Incident s tureckými hackery podle internetového listu Gazeta.ru může znovu vyhrotit otázku, zda a jak americké internetové společnosti plní ruské zákony. Kupříkladu Twitter už ustoupil ruským požadavkům: zablokoval účty ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, viceprezident firmy se setkal s představiteli cenzurního úřadu Roskomnadzor a firma má v Rusku svého zástupce.

Teď by podobné požadavky mohly být nastoleny i vůči Instagramu, který by jinak mohl čelit blokování. Rusové by se podle deníku také mohli pokusit nahradit tuto internetovou galerii jinou, například Snapster, kterou vytvořila v Rusku velice populární sociální síť VKontakte, anebo Flickr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner