Ankara 27. března (ČTK) – Turečtí občané v cizině dnes začali hlasovat v referendu o rozšíření prezidentských pravomocí. V Turecku se bude hlasovat 16. dubna.

Dnes mohou Turci žijící v cizině odevzdávat hlas na letištích a hraničních přechodech do Turecka a také na tureckých diplomatických misích v některých evropských zemích.

Navrhované změny přepokládají rozšíření exekutivní pravomoci prezidenta a ruší funkci předsedy vlády. Schválení reformy by znamenalo, že by se prezident Recep Tayyip Erdogan mohl ve funkci udržet až do roku 2029. Prezident bude moci být stranický a bude mít povoleno stát v čele své strany.

Podle Erdogana silný prezidentský mandát zajistí Turecku větší stabilitu. Kritici naopak ve změně vidí koncentraci moci do rukou jedné osoby a omezení kontrolních mechanismů.

Právo hlasovat mají z diaspory tři miliony Turků, z nichž asi polovina žije v Německu.

Turečtí politici vyvolali v minulých týdnech v některých evropských zemích problémy ve snaze pořádat tam předvolební akce. Erdogan obvinil například Německo a Nizozemsko, kde jsou velké komunity Turků, z pokusu zajistit neúspěch referenda. Nejnovější spor vznikl ve Švýcarsku, kde se v sobotu v Bernu konal protest proti Erdoganovi. Ankara si kvůli tomu předvolala náměstka švýcarského velvyslance.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner