Turecko se omluvilo za loňské sestřelení ruského bombardéru, což Rusku umožnilo normalizovat vzájemné vztahy. Uvedl to dnes před ruskými diplomaty prezident Vladimir Putin a zopakoval tím své dřívější vyjádření. Turečtí představitelé ale tvrdí, že vyjádřili politování nad incidentem, po kterém vzájemné vztahy klesly na bod mrazu.

Moskva na sestřelení bombardéru tureckými stíhačkami odpověděla zavedením sankcí. Turecko silně postihl zákaz rekreace ruských turistů, pro které byly turecké pláže hlavní destinací.

Putin již ve středu oznámil, že se v telefonickém rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem dohodl, že obě země zahájí obnovu vztahů. „Po dopisu tureckého prezidenta jsme přijali rozhodnutí zahájit proces normalizace vztahů s tureckými partnery,“ řekl Putin a dodal, že by chtěl začít právě s turistikou.

Premiér Dmitrij Medveděv na dnešním zasedání vlády nařídil připravit balík opatření vedoucí k postupnému zrušení sankcí, aniž by tímto krokem byli dotčeni ruští výrobci či jiní dodavatelé. Poznamenal také, že Rusko by mělo od Turecka vyžadovat záruky ohledně bezpečnosti ruských turistů.

Rusko zavedlo sankce proti Turecku po sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckým stíhačkami F-16 u turecko-syrských hranic loni v listopadu. Oba ruští piloti se stačili katapultovat, jednoho z nich však zastřelili turkmenští povstalci v Sýrii. Při záchranné operaci navíc zabili dalšího ruského vojáka.

Putin v projevu k ruským velvyslancům obvinil Severoatlantickou alianci, že podniká kroky ke konfrontaci s Moskvou, na což Rusko odpoví, ale nenechá se prý nakazit „militaristickým šílenstvím“. Celkově se svět podle Putina stal nestabilnějším a nepředvídatelnějším. Předpověděl současně, že „traumatizující následky“ odchodu Británie z Evropské unie budou dlouhodobé, i když trhy se vzpamatují již ve střednědobé perspektivě. Rusko se každopádně nemíní plést do tohoto rozhodnutí britských občanů, ujistil prezident a dodal, že Rusko je ochotno s Evropskou unií vybudovat společný hospodářský prostor od Atlantiku po Pacifik.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner