Turecká finanční policie podnikla dnes v Istanbulu rozsáhlou operaci proti podnikům podezíraným ze sepětí s duchovním Fethullahem Gülenem, jehož turecká vláda viní ze zosnování červencového pokusu o puč. Policisté pátrali po 120 podezřelých, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní státní média.

Skupiny policistů podnikly současné razie v sídlech 44 firem v čtvrtích na asijském břehu velkoměsta na Bosporu. V rámci operace vydali prokurátoři celkem 120 zatykačů, uvedla agentura Anadolu bez dalšího upřesnění, jaké podniky si policie vzala na mušku.

Po nezdařeném pokusu o převrat policie zadržela už více než 36.000 lidí; 17.000 z nich bylo zatčeno. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci přes 81.000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků či učitelů. Pět tisíc z nich dostalo výpověď, zbytek byl dočasně zbaven funkcí. V pondělí policie prohledala budovy tří hlavních soudů v Istanbulu a zatkla 136 osob; zatykače přitom byly vydány celkem na 173 soudních zaměstnanců.

Během pokusu o převrat zemřelo v Turecku na 240 lidí. Ankara za hlavní hybnou sílu událostí považuje duchovního Gülena, který žije v exilu v USA. Turci proto požádali Washington o jeho vydání. Spojené státy ale takový krok odmítají, dokud Ankara nepředloží důkazy o Gülenově zapojení do pokusu o puč.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner