Zhruba 1000 Turků by mohlo být propuštěno z vězení. Soudy jim mylně přičetly vazby na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje ze zosnování zmařeného puče. Novinářům to dnes řekl ankarský hlavní státní zástupce Yüksel Kocaman.

Prokuratura oznámila, že požádá o propuštění těch, co byli uvězněni na základě domnělého užívání mobilní aplikace ByLock a proti nimž nejsou žádné další důkazy. Podle vlády tuto šifrovací aplikaci využívala ke komunikaci síť duchovního Gülena. Sám Gülen nařčení turecké vlády, že převrat zosnoval, odmítá.

Gülenisté podle prokuratury vyvinuli aplikaci, která na server ByLock nasměrovala 11.480 telefonních čísel nevinných lidí, kteří o tom neměli tušení. Účelem tohoto kroku bylo, aby skutečné uživatelé aplikace nešlo snadno vystopovat, uvedl list Hürriyet s odvoláním na prokuraturu.

Od pokusu o převrat loni v červenci bylo v Turecku zatčeno zhruba 50.000 osob a během čistek ve státní správě o práci přišlo na 110.000 zaměstnanců, připomněla agentura AP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner