Ankara 31. března (ČTK) – Doživotní vězení požaduje turecké státní zastupitelství pro 45 vojáků, kteří působili na letecké základně nedaleko Ankary, z níž byl loni v červenci údajně veden zmařený pokus o státní převrat. Informovala o tom dnes agentura AP.

Obžalobě v procesu, o němž dnes informovala státní agentura Anadolu, čelí celkem 481 osob, které v době loňského červencového pokusu o puč působily na letecké základě Akinci nedaleko hlavního města. Je mezi nimi 25 generálů a 25 pilotů, již podle státního zastupitelství přelétali nad Ankarou a Istanbulem a ostřelovali důležité vládní budovy. Pětačtyřicet osob z téměř pěti stovek obžalovaných by podle návrhu prokuratury mělo strávit ve vězení zbytek života.

Turecká vláda viní ze zosnování loňského pokusu o převrat duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije ve Spojených státech. Gülen to odmítá a naznačuje, že puč zosnoval prezident Recep Tayyip Erdogan, aby si upevnil moc. V referendu, které bude v Turecku 16. dubna, budou obyvatelé hlasovat o posílení pravomocí hlavy státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner