Turecká vláda předala parlamentu k projednání soubor ústavních změn, které mají posílit pravomoci prezidenta a fakticky změnit současný parlamentní systém na prezidentský. Uvedla to dnes agentura Reuters, podle níž je přijetí návrhu reálné díky spojenectví vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a opozičních nacionalistů. Turci by o změnách měli hlasovat na jaře v referendu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který byl před svým předloňským zvolením dlouholetým premiérem, usiluje o posílení pravomocí svého úřadu, jež byl dosud spíše ceremoniální funkcí.

Vládní AKP, z jejíhož vedení Erdogan jako prezident formálně odstoupil, však sama potřebnou ústavní většinou 330 hlasů v 550členném parlamentu nedisponuje. Dojednala proto kompromisní návrh změn s nacionalistickou Stranou národní akce (MHP). AKP má 316 mandátů, což jí spolu s 39 hlasy nacionalistů ke schválení bude stačit.

Návrh posiluje prezidentskou roli mimo jiné zavedením práva vydávat dekrety. Prezident bude na druhé straně trestně odpovědný, zatímco dosud byl imunní vůči všem trestným činům vyjma vlastizrady. Soubor návrhů také zavádí rozsáhlé změny soudního systému.

Vicepremiér Nurettin Canikli v pátek uvedl, že voliči budou změny schvalovat v referendu, které se bude konat mezi březnem a květnem příštího roku. Plně vstoupit v platnost by podle tureckých médií měly až v roce 2019, na kdy jsou plánovány parlamentní i prezidentské volby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner