Turecké úřady zatkly dalšího opozičního starostu na převážné kurdském jihovýchodě země. Podle agentury Anadolu byl dnes časně ráno zatčen starosta města Siirt Tuncer Bakirhan. Prokuratura ho viní ze spolčení se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za autonomii Kurdů a kterou Ankara, Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Policie rovněž provedla razii v domě zatčeného starosty i v jeho úřadě. Bakirhan byl na radnici zvolen za Stranu demokratických regionů (DBP), která je sesterskou organizací parlamentní opoziční HDP. Obě strany vláda viní z napojení na bojovníky PKK. Strana HDP ale trvá na tom, že usiluje o mírové řešení konfliktu s těmito kurdskými separatisty.

V říjnu vyvolalo demonstrace na jihovýchodě Turecka zatčení starostky převážně kurdského města Diyarbakir Gültan Kişanakové a jejího spolustarosty Firata Anliho. Důvodem byly jejich údajné vazby na PKK. Oba jsou stále ve vězení a prokuratura je viní z členství v ozbrojené teroristické organizaci.

Po pokusu o státní převrat z poloviny července, z něhož turecká vláda viní hnutí duchovního Fethullaha Gülena, zintenzivnily tamní úřady tažení proti příznivcům tohoto hnutí. Za ně ale označují jakékoli kritiky režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a zatýkají či vyhazují z práce i soudce, prokurátory nebo učitele.

Začátkem září Erdogan prohlásil, že se tažení proti odpůrcům režimu zaměří na příznivce kurdských separatistů. Krátce poté úřady sesadily z funkce na 30 starostů, zejména na kurdském jihovýchodě země, a nahradily je příznivci vládní strany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner