Dva civilisté, dva vojáci a jeden policista přišli za posledních 24 hodin o život v jihovýchodním Turecku při vojenských operacích, které byly namířeny proti kurdským separatistům. S odvoláním na turecké bezpečnostní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Turecká armáda vede již několik měsíců útoky proti příslušníkům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) ve snaze je vyhnat z jejich pozic zejména ve městech. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl minulý týden, že v roce 2015 již bylo zabito více než 3000 bojovníků PKK.

Loni v červenci se zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK a oboustranné mírové rozhovory byly přerušeny. Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami znovu propukly, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku a kromě radikálního Islámského státu se rozhodla bojovat i proti Kurdům.

Konflikt, který se dotkl převážně kurdského jihovýchodu země, si předtím během tří desetiletí vyžádal smrt asi 40.000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner