Turecko a Rusko se dohodly na návrhu, který má vést k příměří v Sýrii. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informuje agentura Anadolu. Obě země podle turecké agentury usilují o to, aby klid zbraní vstoupil v platnost již dnes o půlnoci.

Turecký ministr zahraničí sdělil, že Turecko připravilo dohodu o příměří. Mluvčí Kremlu řekl, že se k otázce nemůže vyjádřit, protože nemá dost informací.

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka minulý týden po jednání v Moskvě uvedli, že jsou připraveni pomoci vyjednat mírovou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí. V takzvané moskevské deklaraci rovněž potvrdili odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

„Írán, Rusko a Turecko jsou připraveny přispět k návrhu dohody mezi syrskou vládou a opozicí, o které se již nyní jedná, a jsou připraveny stát se jejími garanty,“ uvádí se v deklaraci. „Vyzvaly rovněž další země, které mají na situaci v oblasti vliv, aby udělaly to samé (pomohly vyjednat dohodu),“ cituje z dokumentu agentura Reuters.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda může zprávu agentury Anadolu o příměří potvrdit, sdělil, že nedokáže odpovědět. „Nemám dostatek informací. Jsme s tureckými kolegy stále v kontaktu a jednáme s nimi o detailech možných rozhovorů plánovaných do Astany. Snažíme se pro Sýrii najít politické řešení,“ sdělil Peskov. Rusko navrhlo, aby se vnitrosyrské mírové rozhory konaly v lednu v Kazachstánu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes prohlásil, že dohodnout se o míru v Sýrii je nemožné, zůstane-li syrský prezident Bašár Asad u moci. „Víme, že opozice ho nepřijme,“ řekl Çavuşoglu. To, co agentura Anadolu líčí jako dohodu mezi Ruskem a Tureckem, ministr označil za „přípravu“ této dohody.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Aleppo na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku a podporuje umírněnou syrskou opozici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner