Turecké úřady zahájily řízení, po jehož skončení získá turecké občanství 2000 rodin syrských uprchlíků. Oznámil to dnes istanbulský guvernér. Podle opozice jde o snahu vlády rozšířit počet svých stoupenců před chystaným referendem o ústavní změně.

„Sestavili jsme dokumenty 2000 rodin a poslali je ministerstvu vnitra, aby je posoudilo,“ sdělil guvernér Vasip Şahin.

Turecko tvrdí, že na jeho území žijí tři miliony uprchlíků, z nichž až 2,7 milionu jsou Syřané, kteří uprchli před válkou ve své zemi. V táborech je jich asi desetina.

Prezident Recep Tayyip Erdogan na začátku ledna řekl, že část syrských a iráckých uprchlíků dostane turecké občanství. O počtech tehdy nemluvil.

Podle opozice chce prezident získat další příznivce, kteří podpoří jeho ústavní reformu, o které bude v dubnu rozhodovat referendum.

Şahin takové úvahy ale odmítl a podobně se vyslovil vicepremiér Veysi Kaynak. „Abychom se vyhnuli otázkám, občanství nebudou udělena před referendem,“ řekl Kaynak. Podle dnešního Şahinova prohlášení žije v Istanbulu přes půl milionu Syřanů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner