Turecko dnes popřelo zprávu, že připravovalo únos duchovního Fethullaha Gülena z USA. Ankara Gülenovi připisuje hlavní vinu na loňském nezdařeném puči a žádá USA o jeho vydání. Duchovní žije od roku 1999 ve Spojených státech. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller prověřuje zprávy, že byl do plánů na únos zapleten bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn a jeho syn.

Za to, že předají Gülena Ankaře, prý dostali nabídku na 15 milionů dolarů (329 milionů Kč). Flynnův právník tuto zprávu popřel v sobotu a dnes ji odmítlo také turecké velvyslanectví ve Washingtonu.

Sdělilo, že Turecko stále žádá USA o Gülenovo vydání, aby mohl být v Turecku předán k trestnímu stíhání. Spolupracuje prý s americkými agenturami, aby doložilo Gülenovu vinu. Úřad ale popřel obvinění, že se Turecko uchýlilo k nelegálním metodám.

Při pokus o převrat přišlo o život 250 lidí. V Turecku pak bylo pozatýkáno na 50.000 osob a přes 100.000 lidí přišlo o práci nebo byli sesazeni na nižší funkce.

Turečtí představitelé tvrdí, že Spojeným státům předali zjevné důkazy o Gülenově zapojení do puče.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner