Evropské tajné služby vysílají v poslední době do Turecka novináře, kteří pro ně pracují jako špióni. Po setkání se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem to dnes řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Německo se s Tureckem několik měsíců pře kvůli zadržení dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela.

„Tajné služby začaly v poslední době nasazovat v Turecku novináře jako agenty. Proč? Aby v případě, že jsou dopadeni, mohli vytvářet tlak kampaněmi jako ‚Zatčení novináři‘ nebo ‚Novináři ve vězení‘,“ uvedl Çavuşoglu.

Téma propuštění Yücela se podle tureckého ministra objevuje na jednáních s německými politiky pravidelně. „Jedno je ale jasné a to ví Německo až příliš dobře. V případě obvinění Yücela nejde o novinářskou práci, ale o terorismus,“ uvedl Çavuşoglu, podle kterého případ novináře řeší nezávislá turecké justice.

Třiačtyřicetiletého novináře Yücela poslal na konci února turecký soud do vyšetřovací vazby kvůli podezření z podpory terorismu. Němečtí politici i média postup tureckých úřadů považují za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner