Turecko v reakci na čtvrteční rozhodnutí německého parlamentu uznat masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu podnikne další opatření. Úplné zhoršení vzájemných vztahů ale nepředpokládá.

Bez dalších podrobností to dnes podle agentury AP prohlásil turecký premiér Binali Yildirim.

Turecký ministerský předseda řekl, že Německo učinilo historickou chybu, kterou by mělo napravit. Již ve čtvrtek těsně po hlasování německého parlamentu Ankara stáhla svého velvyslance v Německu zpět do vlasti ke konzultacím a zároveň předvolala německého chargé d’affaires k podání vysvětlení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy a že se turecké vedení poradí, jak na rezoluci odpoví. Yildirim pak dnes řekl, že Turecko další kroky chystá, nijak je ale neupřesnil.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí. Mnozí historici uvádějí, že o život přišlo na 1,5 milionu Arménů. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století, poznamenala AP.

Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance je nadhodnocená, mrtvé navíc počítá jako oběti občanské války.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner