Pachatelem sobotního sebevražedného útoku v Istanbulu, při němž zemřeli čtyři lidé a sám atentátník, byl příslušník hnutí Islámský stát (IS), uvedl dnes turecký ministr vnitra Efkan Ala. Podle něho byl pět osob v souvislosti s vyšetřováním případu zadrženo. Kvůli neupřesněné hrozbě úřady večer zrušily jinak ostře sledovaný fotbalový zápas istanbulských týmů Galatasaray a Fenerbahçe krátce před jeho zahájením.

Zrušení klíčového zápasu, který byl odložen na dosud neupřesněný termín, vedl dnes večer také k evakuaci fanoušků ze stadionu. Úřad istanbulského guvernéra podle televize CNN Türk uvedl, že obdržel vážné zpravodajské informace o „možné bezpečnostní hrozbě“. Bližší podrobnosti ale nesdělil. Opatření úřady zavedly „v souladu s požadavky fotbalových klubů“. Nad stadionem kroužily policejní vrtulníky.

Útočníka ze soboty se podařilo identifikovat pomocí vzorků DNA a podle ministra vnitra jde o muže narozeného v roce 1992, který pocházel z města Gaziantep na jihovýchodě země. Úřady po útoku zpřísnily bezpečnostní opatření, mimo jiné zakázaly v některých městech na dnešek plánované oslavy kurdského nového roku.

Útok v sobotu dopoledne ochromil centrum evropské části Istanbulu, protože pachatel se odpálil na pěší zóně v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí. Kromě atentátníka zemřeli další čtyři lidé – tři Izraelci a jeden Íránec. Zranění utrpěly téměř čtyři desítky osob, v nemocnicích je podle čerstvých údajů ministerstva zdravotnictví dosud 15 zraněných lidí.

Identifikovaný atentátník nebyl podle ministra Aly na seznamu hledaných osob podezřelých z napojení na teroristické organizace. Podle tureckých médií ale úřady o něm věděly a podezíraly ho, že za IS bojoval. Měly ale za to, že pobývá v Sýrii a pohřešuje se. Byl členem IS. Mezi zadrženými jsou i otec a bratr atentátníka.

Islámský stát měl na svědomí i předchozí sebevražedný útok v Istanbulu – v lednu se atentátník odpálil u skupiny turistů v centru města, zemřelo dvanáct německých občanů. Turecko zažilo v posledních měsících celou sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí.

Turecké bezpečnostní složky jsou po sobotním útoku v pohotovosti a úřady mimo jiné zakázaly některé plánované oslavy kurdského nového roku. Německo oznámilo, že jeho zastupitelské úřady, které byly kvůli teroristické hrozbě uzavřeny ve čtvrtek, zůstanou zavřené i v pondělí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner