Řím/Ankara 24. dubna – Turecko propustilo vězněného italského novináře Gabriela Del Grandeho. S odvoláním na italské úřady o tom dnes informovala agentura APA. Reportér byl zatčen 10. dubna a bez obvinění držen ve věznici, proti čemuž protestoval hladovkou. Jeho osvobození požadovala Itálie i Evropská unie.

„Je na cestě do Itálie, jeho příbuzní byli již informováni,“ sdělil italský ministr zahraničí Angelino Alfano. Poděkoval přitom za spolupráci svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavuşogluovi.

Podle italských médií skončil 34letý Del Grande v rukou turecké policie, když dělal rozhovory se syrskými uprchlíky na hranici mezi Sýrií a Tureckem.

K osvobození toskánského novináře a humanitárního aktivisty vyzval kromě italského premiéra Paola Gentiloniho a ministra zahraničí také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Podporu při jednání o propuštění Del Grandeho přislíbila i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

V Turecku platí od loňského července výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu o převrat a který mimo jiné umožňuje prezidentovi vládnout pomocí dekretů. Jedním z prvních dekretů byla prodloužena na 30 dnů doba, po kterou může být osoba zadržována ve vazbě bez vznesení obvinění.

Za nedodržování svobody slova je Turecko už dlouho kritizováno nevládními organizacemi i západními politiky. Podle nezávislé organizace P24 bylo za předchozí rok v Turecku zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a zadrženo přes 200 novinářů, z toho jich více než stovka zůstává za mřížemi.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner