Rusko plánuje začít s prvními dodávkami systému protivzdušné obrany S-400 Turecku v březnu 2020. Ankara celkem koupí čtyři jednotky raket S-400 za 2,5 miliardy dolarů (asi 54 miliard Kč). Uvedl to dnes v tisku Sergej Čemezov, který stojí v čele státní korporace Rostech, sdružující mimo jiné ruské zbrojovky.

„Mohu říci, že 45 procent z ceny kontraktu (Turci) vyplatí jako zálohu, 55 procent tvoří ruské úvěry,“ řekl Čemezov listu Kommersant. Zdůraznil, že Turecko je první země Severoatlantické aliance, která kupuje nejnovější ruský systém protivzdušné obrany.

Až dosud se v médiích objevovala suma dvou miliard dolarů. Hovořilo se také o tom, že dodávky by měly začít v listopadu 2019.

Kontrakt vyvolal podle amerického serveru U. S. News and World Report nervozitu v kruzích NATO, a to ze dvou důvodů: turecká armáda, druhá největší v alianci, bude nyní záviset na ruské výzbroji, která není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí. Politický problém představuje skutečnost, že smlouva byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným za anexi ukrajinského Krymu.

Čemezov v interview připustil, že Rostech v důsledku západních sankcí ztratil řadu odbytišť, například americký trh, pokud jde o automatické pušky Kalašnikov. Nové americké sankce, očekávané v únoru, budou podle něj bolestné a dotknou se i partnerů ruských firem. Ani nelze očekávat jejich zrušení v brzké době. „Počítám, že je za našeho života nezruší. Možná za vašeho, ale za mého určitě ne,“ řekl redaktorovi pětašedesátiletý Čemezov.

„Chápu to tak, že všechny tyto sankce jsou konkrétní příklad nekalé konkurence. Snaží se vyvíjet nátlak, protože si uvědomují, že naše zbraně jsou velice konkurenceschopné, cenově levnější, ale kvalitou nezaostávají za obdobnými zbraněmi z Ameriky či Evropy, naopak často je převyšují,“ prohlásil.

V rozhovoru Čemezov popřel, že by si přál stát se ruským premiérem, jak zaznívá ve spekulacích o možném nástupci nynějšího předsedy vlády Dmitrije Medveděva, jehož vláda podle tradice podá demisi po inauguraci nového prezidenta na jaře příštího roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner