Kvůli podpoře jednotek syrských Kurdů kritizoval dnes turecký premiér Binali Yildirim amerického prezidenta Baracka Obamu (levicová Demokratická strana). Zároveň vyjádřil naději, že nová hlava USA Donald Trump učiní této „ostudě“ přítrž. Ze stejného důvodu kritizovali Obamu i někteří republikáni z Bushovy administrativy.

„Spojené státy by neměly dovolit, aby na strategické vztahy (s Tureckem) padl stín kvůli teroristické organizaci,“ řekl Yildirim poslancům vládní strany AKP v tureckém parlamentu. Premiér zároveň zdůraznil, že vinu na situaci nese současná Obamova vláda, novou administrativu prezidenta Trumpa (pravicová Republikánská strana) z podpory teroristů prý vinit nebude.

Kurdské milice YPG jsou po odsunu americké pozemní armády z regionu klíčovým spojencem USA v boji proti takzvanému Islámskému státu. Turecko je ale považuje za teroristickou organizaci, neboť udržují styky se separatistickou teroristickou organizací Stranou kurdských pracujících (PKK), která s Ankarou vede na jihovýchodě Turecka ozbrojený boj. PKK za teroristickou organizaci považují i USA a Evropská unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner