Turecko neuvažuje o zrušení dohody s Evropskou unií o zpětném přebírání migrantů, kteří neregulérně přešli z tureckého území do sousedního Řecka. Podle agentury Reuters to dnes řekl turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.

„Nyní je řada na EU, aby splnila své povinnosti. Věřím, že bude jednat v souladu s dohodou, protože Turecko toho udělalo hodně. Zrušení dohody není v našem programu a budeme i nadále plnit svou roli, aby dohoda uspěla,“ řekl Kurtulmuş novinářům po zasedání kabinetu.

„Pokles počtu uprchlíků přicházejících do Evropy je jasným důkazem toho, že Turecko bere dohodu velmi vážně,“ dodal a upozornil, že dohoda by neměla být předmětem vnitropolitických svárů v zemích EU.

Březnová dohoda mezi Bruselem a Ankarou, jejímž cílem bylo zastavit příliv neregulérních přistěhovalců do Evropy, narazila na neshody ohledně protiteroristických zákonů v Turecku, u nichž Evropská unie chce, aby byly v souladu s jejími normami.

Turecko obvinilo Evropu z kladení nových překážek, když zpochybnila zajištění bezvízového styku pro Turky, které Ankaře slíbila výměnou za omezování migrace.

Turecká vláda tvrdí, že již splnila potřebná unijní kritéria, ale zároveň odmítla změnit své protiteroristické zákony. Zdůvodnila to napjatou bezpečnostní situací v zemi kvůli boji proti separatistickým Kurdům a extremistickému uskupení Islámský stát (IS).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner