Diplomatická válka mezi Ruskem a Tureckem dál pokračuje. Ankara obvinila Moskvu z provokace poté, co jeden z členů posádky ruské válečné lodi projíždějící v sobotu kolem Istanbulu údajně držel na ramenou raketomet. Informovala o tom turecká televizní stanice NTV.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se v posledních dnech zhoršily poté, co turecké letectvo sestřelilo ruský letoun zasahující v Sýrii, který údajně narušil turecký vzdušný prostor. Při incidentu přišel o život jeden ze dvou ruských pilotů.

Turecká televize odvysílala záběry, na nichž je vidět muž s raketometem stojící na palubě velké ruské výsadkářské lodi Cezar Kunikov. Ta v sobotu proplouvala Bosporským průlivem a údajně směřovala do Sýrie. Muž na palubě jako by raketometem hrozil směrem k tureckému pobřeží.

„Ruský voják ukazující raketomet či něco podobného ve chvíli, kdy projíždí okolo na ruské válečné lodi, to je provokace,“ uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. „Jestliže zaznamenáme ohrožení, budeme na to příslušně reagovat,“ dodal.

Sestřelení letadla na syrsko-turecké hranici vztahy Moskvy a Ankary těžce poznamenalo. Rusko přesunulo na Blízký východ protiletadlové střely S-400 a v blízkosti syrských břehů operuje raketový křižník Moskva. Ruská vláda zavedla proti Turecku omezené sankce, které se týkají zejména turistiky, obchodu a dopravy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner