Turecké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Ankara bude pokračovat ve stahování svých vojáků z Iráku. Turecko vyslalo několik stovek svých vojáků do této sousední země bez vědomí tamní vlády začátkem prosince a tvrdilo, že jejich úkolem je ochrana vojenského personálu cvičícího irácké dobrovolníky. V Bagdádu ale tento krok vyvolal pobouření. Ohledně nasazení tureckých vojáků na základně Bašika poblíž Mosulu byla mezi oběma zeměmi „špatná komunikace“, uznalo ministerstvo podle agentury Reuters v prohlášení.

Irák se dokonce se stížností obrátil i na Radu bezpečnosti OSN a v pátek o stažení tureckých jednotek hovořil americký prezident Barack Obama se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Obama mimo jiné Erdogana vyzval, aby respektoval „suverenitu a územní celistvost Iráku“.

V pondělí se část tureckých vojáků stáhla, vláda v Bagdádu ale v úterý požadovala jejich úplný odchod. Dnešní prohlášení se nezmiňuje o tom, kolik vojáků odejde.

Ankara dnes rovněž zopakovala, že její vojáci měli za úkol chránit poradce pomáhající s výcvikem iráckých milic bojujících proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS), které ovládlo především velký Mosul. Turecko bude podle ministerstva nadále s Irákem „koordinovat svůj vojenský příspěvek této zemi“ v boji proti IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner