Turecko plánuje nabídnout syrským uprchlíkům pracovní povolení, aby tak zmírnilo jejich snahy emigrovat dál do Evropy. Po dnešním setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem v Ankaře to řekl turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle současných zákonů má přes dva miliony syrských uprchlíků v Turecku dočasný ochranný status, ale nemůže získat pracovní povolení. Turecké úřady nyní pracují na nové legislativě, která by stanovila kvóty pro zaměstnavatele na přijímání syrských pracovníků. Chtějí také specifikovat sektory a města, kde by mohl být zájem o zaměstnávání Syřanů, aniž by to na pracovním trhu ohrozilo místní obyvatele. V Turecku je asi 10procentní nezaměstnanost.

Stovky tisíc Syřanů a dalších cizinců nyní v zemi pracují ilegálně za nízké mzdy. Jen asi 6000 Syřanů má podle Mezinárodní organizace práce (ILO) k práci v Turecku povolení. Uprchlíci s dočasnou ochranou nyní mohou legálně pracovat v uprchlických táborech, například jako lékaři či učitelé.

Turecko, které aspiruje na členství v EU, se zavázalo přijmout kroky ke snížení masivního počtu migrantů, kteří z něj proudí přes Řecko dál do Evropy. Loni do Řecka připlulo přes moře více než 800.000 uprchlíků, většina z nich právě z Turecka. Unie koncem listopadu Ankaře slíbila za pomoc se zvládáním migračního toku tři miliardy eur (81 miliard Kč), zjednodušení vízového styku a otevření nových kapitol v jednáních o členství.

Plán na udělování pracovních povolení je dalším z opatření, jimiž se Turecko snaží zmírnit migrační vlnu. Minulý týden například zavedlo vízovou povinnost pro Syřany ze třetích zemí, tedy pro ty syrské občany, kteří se do země vydávají letecky nebo po moři, například z Libanonu či Egypta.

Bozkir dnes také novinářům řekl, že v loňském roce počet ilegalních imigrantů do Turecka překročil 150.000 a že turecké úřady zastavují 500 migrantů denně.

Turecko v současné migrační krizi přijalo nejvíce Syřanů prchajících před občanskou válkou, a to asi 2,2 milionu lidí. Mnozí z nich ale nevidí v Turecku perspektivu pro svůj další život, a tak prchají do EU. Podle organizací pro lidská práva utíkají z Turecka dál do Evropy kvůli špatným podmínkám v uprchlických táborech. Řada Syřanů žije mimo ně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner