Turecko postaví na hranici s Íránem zeď, která má přispět k lepší bezpečnosti v regionu. Záměr Ankary dnes na tiskové konferenci v Teheránu přivítal mluvčí íránského ministerstva zahraničí. V dubnu dokončilo Turecko výstavbu bezpečnostní bariéry na hranici se Sýrií.

„Vítáme jakoukoli iniciativu, která učiní vzájemnou hranici bezpečnější,“ uvedl dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Dodal, že bezpečnost hranice je v zájmu Íránců i Turků.

Minulý týden turecký ministr obrany Fikri Işik zdůraznil, že výstavba zdi není zaměřena proti Íráncům. Jejím smyslem je podle něj zlepšení bezpečnosti v regionu.

Podle šéfa tureckého úřadu pro rozvoj výstavby TOKI Ergüna Turana už bylo uzavřeno výběrové řízení na stavbu zdi, která bude dlouhá 144 kilometrů. První fáze stavby má začít v říjnu.

Minulý měsíc turecké ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stavbu tři metry vysoké a téměř 560 kilometrů dlouhé zdi na své hranici se Sýrií. Tato bariéra má chránit Turecko zejména před teroristy, ale též zabránit nekontrolované migraci.

Ankara byla v minulosti Západem kritizována, že přes turecko-syrskou hranici proudí do Sýrie džihádisté, kteří se tam připojují k teroristické organizaci Islámský stát. S výstavbou zdi na své asi 911 kilometrů dlouhé hranici se Sýrií začalo Turecko v roce 2014. Už tehdy si vysloužilo kritiku od ochránců lidských práv, podle nichž zeď zabrání i vstupu syrských rodin prchajících před občanskou válkou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner