Turecko dnes v Ankaře předalo ruským představitelům tělo jednoho z pilotů ruského bitevníku, který minulý týden na syrské hranici sestřelilo turecké letectvo. Ostatky letce byly hned poté odeslány do Ruska. Uvedla to turecká vládní tisková agentura Anadolu.

Turecká armáda sestřelila ruský bitevník Su-24 v úterý na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva však obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím a nijak ho nevarovali. Událost zmrazila vztahy obou zemí a Rusko kvůli ní v sobotu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi.

Jeden z pilotů stroje zasaženého tureckými stíhačkami F-16 Oleg Peškov byl zabit, když se po katapultování snášel k zemi na syrské straně hranice. Druhého pilota Konstantina Murachtina zachránily na syrském území při společné akci speciální síly Ruska a Sýrie. Peškov byl posmrtně vyznamenán titulem Hrdina Ruska.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu, jehož země je významným členem NATO, v neděli varoval, že k podobným incidentům může docházet i nadále, pokud Rusko nebude koordinovat své vojenské akce v Sýrii s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner