Turecko propustí zhruba 38.000 vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu, uvedla agentura AP. To ale dnes popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin, podle něhož propuštění nesouvisí s umístněním zhruba 35.000 občanů zadržených kvůli pokusu o puč.

„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ cituje Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ stěžuje si turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.

O propouštění informoval na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale prý nedostanou vrazi ani lidé odsouzení za terorismus.

Obvinění z terorismu či jeho podpory používá ale turecká justice poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.

Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, provádí Ankara rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81.000 zaměstnanců státní správy, včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků a učitelů. Zadrženo bylo přes 35.000 lidí; proti zhruba 17.000 z nich je nyní vedeno trestní stíhání.

Ankara také usiluje o vydání bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování údajného červencového spiknutí. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení. Spojené státy ale jeho vydání odmítají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner