Ankara 15. září (ČTK) – Po 51 dnech v předběžné vazbě dnes turecké úřady propustily francouzského novináře Loupa Bureaua, kterého podezíraly ze spolupráce s „ozbrojenou teroristickou organizací“. Na twitteru o tom informoval jeho právník. Podle něj by měl mladý reportér brzy Turecko opustit, soud v jihovýchodní provincii Sirnak však jeho případ neuzavřel.

O Bureauovo vydání do Francie žádal na konci srpna i francouzský prezident Emmanuel Macron a tento týden o něm s Ankarou jednal také ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian během návštěvy Turecka. Sedmadvacetiletý novinář byl zadržen 26. července poblíž turecko-irácké hranice a obviněn ze spolupráce s kurdskými milicemi YPG, které Ankara považuje za teroristy. Francouz měl u sebe na počítači materiály, které shromáždil v rámci reportáže o Kurdistánu zřejmě již před několika lety, včetně společných fotografií se členy milic.

„Máme to potěšení oznámit, že novinář Loup Bureau je na svobodě. Z Turecka bude brzy vyhoštěn,“ napsal dnes právník Martin Pradel na twitteru. „Soud v Sirnaku však vyšetřování neuzavřel, a bude tudíž potřeba v boji pokračovat,“ dodal. Ocenil zároveň „snahu Francie a osob, které, ať už v zákulisí či nikoli, konaly v jeho prospěch“.

„Mám radost, že Loup Bureau je opět na svobodě. Je to pro nás všechny obrovská úleva,“ reagoval na twitteru prezident Macron.

Během posledního roku byly v Turecku vězněni také další dva francouzští novináři. Celkem podle agentury AFP zůstává v zemi ve vazbě na 170 novinářů. Německo-turecký dopisovatel deníku Die Welt Deniz Yücel je zde již osm měsíců, přičemž Ankara zadržuje 12 Němců z důvodů, které německé úřady považují za politické. Za spolupráci s milicemi YPG odsoudila v srpnu turecká justice Čechy Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase k šesti rokům a třem měsícům vězení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner