Titulek, který se objevil na obrazovce v hale vídeňského letiště, tvrdil, že na území Turecka je legální sex s osobami mladšími patnácti let. Turecké ministerstvo zahraničí si vzápětí předvolalo rakouského chargé d’affaires, aby podal vysvětlení. Titulek zmizel ještě téhož dne.

Incident se pravděpodobně týká červnového rozhodnutí tureckého ústavního soudu zrušit článek trestního zákoníku, který definuje všechny sexuální akty s nezletilými jako zneužívání dětí. Podle argumentů zastánců nové právní úpravy nelze trestat styk s náctiletým stejně jako například zneužití čtyřletého dítěte.

Už dříve turecké velvyslanectví protestovalo proti jinému titulku, rovněž v hale vídeňského letiště, který upozorňoval cestující, že dovolenou strávenou v Turecku podporují prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Vztahy Vídně s Ankarou jsou stále napjatější, i kvůli výrokům rakouských představitelů, podle kterých směřuje Turecko k diktatuře a veškerá přístupová jednání s EU by měla být zastavena. Turecký ministr zahraničí napak Vídeň označil za „metropoli radikálního rasismu“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner