Turecko dnes poslalo České republice diplomatickou nótu, v níž kritizovalo rozhodnutí soudu propustit kurdského politika Sáliha Muslima. Tureckým novinářům to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Muslim byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače vydaného na žádost Ankary.

Dnešní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu označil ministr za skandální pošlapání práva. „Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, tuto pravdu nic nezmění,“ citovaly ministra na svých webech mimo jiné turecké listy Vatan, Haberler nebo BirGün.

„Nejsme s tím spokojeni, poslali jsme České republice nótu,“ řekl Çavuşoglu. Diplomatický dokument podle něj odeslala do Prahy kromě jeho ministerstva zahraničí i ministerstva vnitra a spravedlnosti.

Ankara podle Çavuşoglua bude Muslima nadále pronásledovat, „ať už si půjde kamkoli“, dokud nebude dopaden a dopraven do Turecka. „Nevzdáme to,“ dodal.

Çavuşoglu hovořil před zástupci tureckých médií na návštěvě v Alžírsku, kde doprovází tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner