Turecko odepřelo vstup do země zpravodajovi německé veřejnoprávní televize ARD Volkeru Schwenckovi. Šéf pobočky ARD v Káhiře byl zadržen na letišti v Istanbulu, odkud se chystal jet točit reportáž o uprchlících na turecko-syrskou hranici. Informovala o tom agentura DPA. Podle turecké státní agentury Anadolu bude Schwenck vypovězen ze země.

„Konečná stanice Istanbul. Vstup do Turecka odmítnut. Jsem novinář. To je problém?“ napsal Schwenck na svém twitterovém účtu. Podle německé stanice SWR turecké úřady nesdělily důvod zamítnutí vstupu do země. Na letiště za Schwenckem odjel pracovník německého konzulátu.

Schwenck v minulosti dělal mimo jiné reportáže z oblasti kontrolované povstalci v severní Sýrii, kam dosud novináři běžně jezdili přes Turecko. Ankara tyto cesty povolovala, nyní už je ale hodnotí jako ilegální hraniční přechody mezi Tureckem a Sýrií. V posledních měsících odepřelo Turecko vstup do země více novinářům, jiné zase nepustilo ze Sýrie do Turecka.

Ankara a Berlín se v posledních dnech dostaly do sporu kvůli médiím v souvislosti s několika satirickými pořady, v nichž němečtí novináři kritizovali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V pátek německá vláda souhlasila se žádostí turecké vlády zahájit trestní stíhání satirika Jana Böhmermanna, který ve svém programu ve veřejnoprávní televizi ZDF reagoval na turecké stížnosti na jinou, tvrdou, ale zcela slušnou satiru na jiné německé televizní stanici tak, že řekl: „Milý pane Erdogane, milí diváci, tak tohle se u nás v Německu podle ústavy a zákonů smí. Jsou ovšem i věci, které se u nás nesmějí.“ Načež jako příklad zarecitoval potupnou a hanobící báseň o Erdoganovi a dodal: „Tak tohle se u nás naopak nesmí – cítíte ten rozdíl?“

Böhmermann svou kritikou navázal na satirický pořad extra 3 v německé televizi NDR, která je regionální součástí veřejnoprávní ARD. V jejím pořadu 17. března zazněla posměšná píseň na Erdoganův účet, v níž autoři kritizují politické procesy proti novinářům či turecké útoky na kurdská území. Ankara tehdy reagovala předvoláním německého velvyslance.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner