Turecká armáda údajně zabila 32 příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS) v severním Iráku. Reagovala tak na útok IS proti tureckému obrněnému vozu na tamní základně, v níž turečtí vojáci pomáhají s výcvikem místních jednotek v boji proti teroristům z IS. Informovala o tom turecká verze americké stanice CNN.

Turečtí vojáci podle CNN zabili 10 příslušníků IS během operace, při níž zničili budovu v regionu Bašika na severu Iráku. Dalších 22 členů IS zabili na útěku.

Turecko má své vojáky v severním Iráku na základně Bašika asi 30 kilometrů severovýchodně od Mosulu, kteří tam údajně trénují místní irácké jednotky pro boj proti teroristickému Islámskému státu. Ten ovládá část Sýrie a Iráku.

Koncem loňského roku vyvolala přítomnost tureckých vojáků stížnost irácké vlády i v Radě bezpečnosti OSN. Bagdád tvrdí, že vojáci jsou na iráckém území bez jeho vědomí. Podle turecké vlády byl ale tábor u Mosulu založen před rokem na žádost guvernéra Mosulu a ve spolupráci s iráckým ministerstvem obrany. V prosinci Ankara po diplomatické roztržce část svých vojáků ze severu Iráku stáhla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner