Turecká policie dnes v souvislosti s loňským zmařeným převratem zadržela přes pět desítek bývalých zaměstnanců istanbulské burzy. Podezřívá je z členství v hnutí Fethullaha Gülena, duchovního, který podle tureckých úřadů zosnoval červencový pokus o puč.

Podle agentury Reuters je zadržených 53, agentura AFP hovoří dokonce o 57 zadržených. Celkem turecké státní zastupitelství nařídilo v rámci vyšetřování údajných pučistů v řadách bývalých zaměstnanců burzy v největším tureckém městě zadržet 102 osob. Policisté v brzkých ranních hodinách prohledali sedm desítek objektů v šesti různých tureckých provinciích. Razie ale podle AFP budou ještě pokračovat.

Turecké úřady v souvislosti s loňským červencovým pokusem o puč zadržely už asi 49.000 lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150.000. Zhruba 145.000 státních zaměstnanců, pracovníků bezpečnostních složek a vysokoškolských pedagogů přišlo kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí o práci. Duchovní Gülen podíl na pokusu o armádní puč odmítá a tvrdí, že jej zosnoval prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze upevnit si moc v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner