Letectvo turecké armády zaútočilo v noci na dnešek v severním Iráku a v Sýrii. Podle armádního prohlášení terčem útoku byly pozice separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která v těchto oblastech působí. Irácké kurdské zdroje dnes oznámily, že při těchto útocích byli zasaženi také iráčtí pešmergové a pět jich přišlo o život. Oddíly pešmergů pomáhají irácké armádě v boji proti islámským radikálům na severu země.

Turecká armáda označila pozice PKK na severu Iráku a v Sýrii za „teroristická hnízda“. PKK údajně využívá tamní regiony k přesunům svých bojovníků, zbraní, výbušnin a munice do Turecka.

„Provedli jsme tyto nálety na základě mezinárodního zákona, abychom zničili tato teroristická hnízda, jež ohrožují bezpečnost, jednotu a celistvost Turecka. Teroristické cíle byly zasaženy,“ uvádí se v prohlášení turecké armády.

PKK je řazena k teroristickým skupinám nejen v Turecku, ale i v USA a Evropské unii. Za autonomii Kurdů v Turecku bojuje tři desetiletí a v tomto konfliktu přišlo o život na 40.000 lidí.

V Iráku se turecké letectvo zaměřilo na oblast Sindžár, která je domovinou tamní jezídské menšiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už několik měsíců tvrdí, že PKK působí právě v této oblasti, vzdálené asi 110 kilometrů od turecké hranice, a že Ankara nedovolí, aby tam PKK rozšířila svou působnost.

Loni v listopadu turecká armáda rozmístila tanky a další obrněnou techniku v oblasti města Silopi, ležícího na souběhu hranic Turecka, Sýrie a Iráku. Turecko má také několik set vojáků na irácké základně Bašika, kde se podle Ankary podílejí na výcviku iráckých vojáků. Vláda v Bagdádu ale s přítomností Turků nesouhlasí a požaduje stažení tureckých jednotek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner