Turecká policie zadržela v Istanbulu pět osob podezřelých z příslušnosti k radikální skupině Islámský stát (IS). Tři z nich údajně plánovaly teroristický útok v Turecku během nedělního referenda. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

Dva ze zadržených mají zkušenosti z činnosti v „konfliktních zónách“, kde pro IS pracovali, a jeden je tádžického původu, upřesnila agentura.

Islámskému státu se klade za vinu nejméně půl tuctu útoků na civilní cíle v Turecku v posledních měsících, včetně silvestrovského útoku na istanbulský noční klub, při kterém zahynulo 39 lidí.

Turci v nedělním referendu hlasují mimo jiné o posílení pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecké úřady zavádějí kvůli tomu mohutná bezpečnostní opatření. Kromě útoků islamistů se obávají také aktivity kurdských separatistů, kteří se naposledy ve středu přihlásili k pumovému útoku na jihovýchodě Turecka, atentát si vyžádal tři mrtvé.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner