Turecký soud uložil novináři Canu Dündarovi pokutu ve výši 28.650 tureckých liber (241.000 Kč) za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Žurnalista se jí podle soudu dopustil sérií článků o Erdoganovi v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl politickou scénou na přelomu let 2013–2014.

Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Dündar čelí v jiném soudnímu procesu i obvinění ze špionáže a vyzrazení státního tajemství kvůli článkům o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům v roce 2014. Za to mu s dalším novinářem Erdemem Gülem hrozí doživotí.

„Jestliže sdělovat pravdu znamená zločin, pak v tom budeme pokračovat,“ prohlásil Dündar podle agentury AFP. Proti pokutě se již jeho advokát odvolal.

Dündar a přední redaktor jeho listu Gül byli zatčeni loni v listopadu poté, co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, které podle nich ukazují vozy se zbraněmi směřující z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.

Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.

Po vypuknutí skandálu kolem korupce, do které údajně byli zapleteni i Erdoganovi synové, provedla tehdejší Erdoganova vláda čistky v justici a policii. Vyšetřování tím bylo narušeno.

Osud novinářů Dündara a Güla bedlivě sledují zahraniční média, neboť je považován za další krok tureckého režimu proti svobodě slova v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner