Ankara 18. dubna (ČTK) – Řeči o manipulaci s hlasy při nedělním referendu jsou marnou snahou o zpochybnění výsledků. Řekl to dnes turecký premiér Binali Yildirim. Turci v referendu přijali navrhované změny ústavy těsnou většinou 51 procent hlasů. Opozice dnes vyzve ústřední volební komisi ke zrušení referenda, neboť je úpřesvědčena, že hlasování provázely podvody. Yildirim ale opoziční předáky vybídl, aby výsledek uznali.

Lidé se podle premiéra vyslovili pro změnu parlamentního systému na prezidentský. „Opozice by neměla mluvit, když promluvil lid,“ prohlásil.

Pochyby vyvolalo rozhodnutí volební komise, která povolila započítat i hlasovací lístky bez požadovaného úředního razítka. Opozice tvrdí, že těchto hlasů jsou až tři miliony. Ústavní reforma byla schválena většinou 1,5 milionu hlasů, takže vyřazení hlasů z neoznačených obálek by podle opozice mohlo výsledek změnit.

Největší opoziční formace, Lidová republikánská strana (CHP), dnes oznámila, že ve 14:30 (13:30 SELČ) předá ústřední volební komisi výzvu ke zrušení referenda. Strana je rozhodnutá obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva, pokud to bude nutné.

Rozhodnutí volební komise kritizovali pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří je považují za protiprávní. Prezident Recep Tayyip Erdogan to označil za politicky motivovaný závěr.

Yildirim dnes také řekl, že jakmile budou výsledky referenda ohlášeny oficiálně, Erdogan obnoví své spojení s vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP), které podle dosavadní ústavy jako prezident musel přerušit. Volební komise chce konečné výsledky vyhlásit 11 až 12 dní po referendu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner