Mezi tureckými politickými stranami panuje dostatečná shoda o nutnosti schválit „omezené ústavní dodatky“. Po schůzi vlády to prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. Po zmařeném vojenském puči by pak cílem všech politických stran mělo být vytvoření návrhu nové turecké ústavy.

„Turecko ukázalo světu, že vláda, opoziční strany, nevládní organizace i média se dokážou semknout,“ prohlásil premiér s odkazem na odpor veřejnosti po nevydařeném vojenském převratu z poloviny tohoto měsíce.

Yildirim rovněž oznámil, že istanbulský Bosporský most, který spojuje evropskou a asijskou část největšího tureckého města, ponese napříště jméno „Most mučedníků 15. července“ na počest Turků, kteří při pokusu o vojenský puč zemřeli.

V Istanbulu a hlavním městě Ankaře bude vztyčen pomník k uctění památky zabitých civilistů. Při pokusu o převrat zahynulo 290 lidí, z nichž řada zemřela právě na Bosporském mostě v Istanbulu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner