Ankara 10. února (ČTK) – Turecký premiér Binali Yildirim dnes zopakoval žádost Turecka o vydání islámského duchovního Fethullaha Gülena ze Spojených států. Yildirim se tak vyjádřil při setkání s novým šéfem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem, který je na návštěvě v Turecku, informovala agentura Reuters. Ankara viní muslimského duchovního Gülena z loňského pokusu o státní převrat. Gülen, který žije v USA, obvinění odmítá.

Yildirim a Pompeo se na své schůzce rovněž dohodli na bližší spolupráci obou zemí v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Pompeo se při své první zahraniční cestě po nástupu do úřadu rovněž sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Americký prezident Donald Trump již v úterý v telefonickém rozhovoru s tureckým protějškem Erdoganem potvrdil americkou podporu Turecku jako strategickému partnerovi a spojenci v NATO. Podle tureckých zdrojů se oba prezidenti domluvili na společném postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii.

Sporným bodem mezi oběma stranami jsou ale kurdské milice YPG, které v syrské válce bojují na straně mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Ankara Washington vyzývá, aby milice YPG nepodporoval, protože turecká vláda je považuje za odnož kurdských separatistů a řadí je k teroristickým skupinám.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner