Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Spojené státy z toho, že dodaly tento týden další zbraně kurdským bojovníkům na severu Sýrie, kteří tam bojují proti islamistům. Pro Kurdy z milic YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci, údajně dorazily zbraně ve dvou letounech. Erdogan svá slova pronesl ve čtvrtek v New Yorku. Jak poznamenala agentura Reuters, prezidentův výrok nejspíš ještě zvýší napětí, které mezi Tureckem a USA panuje.

Turecko je součástí Američany vedené koalice proti Islámskému státu, syrské kurdské milice YPG a jejich politické křídlo PYD ale Ankara považuje za stejné zlo, jaké podle ní představuje turecká Strana kurdských pracujících (PKK). Tu vláda označuje za teroristickou organizaci a vede proti ní již léta boj hlavně na jihovýchodě Turecka. PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

„Jestli si myslíte, že můžete porazit DAIŠ s pomocí YPG a PYD, tak to se mýlíte, protože to jsou rovněž teroristické organizace,“ citovala Erdogana turecká televize. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. „Před třemi dny Amerika vyslala dvě letadla plná zbraní pro tyto teroristické organizace do Kobani,“ dodal turecký prezident. Tuto otázku prý zmínil i během středeční schůzky s americkým viceprezidentem Joem Bidenem, který o dodávce neměl žádné informace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner