Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pověřil nového šéfa vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Binaliho Yildirima sestavením vlády. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila prezidentská kancelář. Yildirim nahradí ve funkci premiéra Ahmeta Davutoglua, který odstoupil kvůli rostoucím neshodám s prezidentem, napsala agentura Reuters.

„Prezident pověřil předsedu AKP Binaliho Yildirima vytvořením 65. vlády,“ uvádí se v prohlášení.

Davutoglu se překvapivě před dvěma týdny rozhodl pro odchod, zejména kvůli neshodám s prezidentem, a dnes formálně předal Erdoganovi svoji rezignaci. Otevřel tak cestu pro jmenování nového premiéra. Zatím zůstává dočasným premiérem, dokud Yildirim nevytvoří nový kabinet.

Jmenování Yildirima přišlo jen několik hodin poté, co byl na mimořádném sjezdu APK zvolen jejím novým šéfem. Šedesátiletý dosavadní ministr dopravy je blízkým spolupracovníkem prezidenta a v dnešním projevu na sjezdu mimo jiné řekl, že prioritou jeho vlády bude změna ústavy a zavedení prezidentského systému, o nějž současná hlava státu kvůli posílení svých pravomocí dlouhodobě usiluje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner