Turecká prokuratura žádá doživotní vězení pro 30 bývalých zaměstnanců mediální skupiny Zaman kvůli pokusu o převrat. Informovala o tom dnes agentura Anadolu. Mediální skupina Zaman vydávala mimo jiné stejnojmenný list Zaman, který byl kritický vůči turecké vládě a nad nímž turecké úřady loni v březnu násilně převzaly kontrolu.

Hlavní istanbulský prokurátor viní třicítku bývalých zaměstnanců skupiny Zaman z příslušnosti k organizaci FETÖ. Tak turecký režim označuje skupinu, která podle vlády buduje „paralelní stát“ a je vedena islámským duchovním Fethullahem Gülenen. Tento duchovní žijící v USA byl podle Ankary také hlavním strůjcem loňského červencového pokusu o puč v Turecku.

Istanbulský prokurátor rovněž žádá pro všech třicet obviněných, z nichž 21 jich je ve vazbě, 15 let vězení kvůli „členství v teroristické organizaci“. Soud by měl v případu rozhodnout během příštích dvou týdnů, uvedla agentura Anadolu.

Turecká vláda Gülenovy i jen domnělé stoupence pronásleduje dlouhodbě a od loňského července tažení proti nim ještě zintenzivnila. Podle některých názorů mohla pokus o puč zinscenovat vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby ospravedlnila pronásledování svých kritiků.

Po pokusu o převrat totiž vláda zahájila rozsáhlé čistky v armádě a státní správě, o práci tak přišlo přes 125.000 lidí, včetně soudců či učitelů, a na 40.000 osob bylo zatčeno. Úřady nechaly uzavřít i mnoho médií. Podle nezávislé organizace P24 bylo jen od července zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

Kontrolu nad tehdy největším opozičním listem Zaman převzaly turecké úřady už loni v březnu, ještě před pokusem o puč. Loni v březnu převzaly úřady kontrolu i nad nezávislou tiskovou agenturou Cihan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner