Na čtyři roky a dva měsíce poslal dnes turecký soud do vězení dva syrské převáděče stíhané za to, že před šesti měsíci vypravili loď s uprchlíky, kteří utonuli a mezi nimiž byl i tříletý Syřan Ajlan Kurdí. Snímky jeho tělíčka, které vyplavilo moře, tehdy obletěly svět a vyvolaly vlnu sympatií s migranty prchajícími před válkou v Sýrii a Iráku.

Syřany Muvafaka Abaše a Ásima Farhada, kterým je 35 a 36 let, soud podle tiskových agentur shledal vinnými z pašování lidí. Zprostil je ale viny v tom bodu obžaloby, který se týkal neúmyslného zabití. V případě uznání viny i v tomto bodě hrozilo obžalovaným až 35 let vězení, které žádal prokurátor.

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzení se proti němu mohou odvolat.

Proces se konal v Bodrumu na jihozápadě Turecka, odkud člun vyplul, a původně se měl týkat rovněž Ajlanova otce, který měl být stíhán za to, že použil loď, do níž teklo. Soudci ale ale už v polovině února rozhodli, že stíhání Ajlanova otce zastaví.

Do Řecka se loni dostalo z Turecka na 850.000 uprchlíků. V Turecku žije zhruba 2,7 milionu Syřanů a kolem 300.000 Iráčanů, kteří uprchli před boji ve své zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner