Dnešní rozhodnutí českého soudu neuvalit vazbu na kurdského politika Sáliha Muslima by mohlo negativně ovlivnit bilaterální vztahy Česka s Ankarou. Řekl to podle deníku Sabah turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali, které se v tomto smyslu vyjádřil už v pondělí. Dnes rovněž odsoudil výrok soudu, s nímž Ankara podle něj není spokojena.

„Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku,“ uvedl dnes v prohlášení pro turecký deník Sabah velvyslanec Bigali. „S tímto verdiktem nejsme spokojeni,“ dodal.

Muslima zadržela česká policie v sobotu na základě mezinárodního zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře. Turecko označuje sedmašedesátiletého Kurda za teroristu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

Organizaci PKK, která bojuje na jihovýchodě Turecka za autonomní Kurdistán, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou. Sálih Muslim v minulosti odmítl, že by PYD byla přímo napojena na PKK. Levicová PYD je nejsilnější politickou stranou na severu Sýrie a usiluje o uznání kurdské autonomie v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner