Ankara/Vídeň 18. dubna (ČTK) – Turecká nacionalistická opozice, která podpořila prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v kampani před ústavním referendem, považuje výsledek nedělního hlasování za závazný pro všechny. Vůdce Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli referendum hodnotil jako úspěch. Turci se těsnou většinou 51 procent hlasů vyslovili pro přijetí ústavních změn, jež zásadním způsobem rozšiřují prezidentské pravomoci. Svaz tureckých právníků ale považuje započtení hlasů z neoznačených obálek za problematické.

Největší opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) stejně jako prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) výsledek považují za zmanipulovaný. Ústřední volební komise totiž povolila započítat i hlasy neoznačené úředními razítky. CHP ještě dnes požádá o zrušení referenda.

Bahçeli dnes prohlásil, že výsledek referenda je „nepopiratelný úspěch“ a měl by být závazný pro všechny.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili započítání neorazítkovaných hlasů za protiprávní.

Jedním ze zahraničních pozorovatelů byla Rakušanka Alev Korunová, která dnes stanici ORF řekla, že zmanipulováno mohlo být až 2,5 milionu hlasů. Mise OBSE také poukázala na to, že v kampani dostali více prostoru zastánci změny ústavy a že vláda umlčela kritiky kromě jiného zatýkáním novinářů. Jedním z nich je Deniz Yücel, který se narodil v Německu v rodině tureckého přistěhovalce. Pracoval pro německý Die Welt, ale byl zatčen v Turecku a je podezřelý z podpory terorismu. List Die Welt dnes ponechal na své stránce prázdné místo, kde otiskoval Yücelovy příspěvky.

„Faktem je, že podle zákona lze k hlasování použít jenom označené obálky. Ústřední volební komice nicméně rozhodla – protiprávně -, že přijaty (ke sčítání) budou i neoznačené obálky. Panuje podezření, že zmanipulováno mohlo být až 2,5 milionu hlasů,“ řekla rozhlasu Korunová, která je členkou rakouského parlamentu za Zelené.

HDP tvrdí, že započteny byly až tři miliony neoznačených obálek a jejich vyřazení by mohlo zvrátit celkový výsledek, protože příznivci změn zvítězili převahou asi 1,5 milionu hlasů.

Svaz tureckých právníků označil postup volební komise za porušení zákona, které znemožnilo náležité sečtení hlasů. Svaz předpokládá, že komise si uvědomuje svou ústavní odpovědnost.

Předseda komise Sadu Güven v pondělí řekl, že na to, aby byly volební lístky neplatné, by bylo třeba dokázat, že byly do volební místnosti přineseny zvenčí. Kolik neorazítkovaných lístků bylo do výsledku započteno, podle něj není možné přesně zjistit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner