Turkmenský vůdce Gurbanguli Berdymuhamedov si dnes změnou ústavy prakticky otevřel cestu k neomezenému doživotnímu vládnutí. Parlament v Ašgabatu jednomyslně zrušil věkové omezení prezidentských kandidátů a prodloužil mandát hlavy státu z pěti na sedm let. Berdymuhamedov dekret o ústavních změnách okamžitě podepsal, oznámila prezidentská kancelář.

Turkmenistán se po rozpadu Sovětského svazu stal autoritářskou diktaturou a jedním z nejizolovanějších států světa. Berdymuhamedov se dostal k moci v roce 2006 po smrti dřívějšího vládce Saparmurata Nijazova, který od parlamentu dostal titul doživotního prezidenta.

Devětapadesátiletý milovník dostihového sportu a původním povoláním zubní technik Berdymuhamedov provedl prý ústavní změny „na nesčetné žádosti občanů a politických stran“. Ty jsou v Turkmenistánu tři a hlavu státu nadšeně podporují.

Na prezidenta dosud nesměly kandidovat osoby starší 70 let. Bylo to prakticky jediné omezení, které Berdymuhamedovovi stálo v cestě k neomezenému vládnutí. Dosavadní druhý prezidentský mandát mu končí příští rok, kdy se uskuteční prezidentské volby.

Pouštní stát s pěti miliony obyvatel a velkými zásobami zemního plynu ovládá Berdymuhamedov pevnou rukou. V Turkmenistánu neexistuje opozice, vládnoucí elita ovládá soudy i média. Země má nyní hospodářské problémy způsobené pádem ceny zemního plynu, hlavního exportního artiklu. Situaci se snaží zlepšit rozšířením spektra odběratelů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner